Cut Rite-Optiparaméterek

Cut Rite-Optiparaméterek

Cut Rite: Optiparaméterek

A felső szalagmenü paraméterek menüpontjának legörgetésével érhető el.

Az új paramétert lehet szimplán a nulláról is felépíteni, az új parancsra kattintva, érdemes azonban sablonból létrehozni, mert akkor ajánl a géptípushoz megfelelő alap- beállításokat.

HPP 200/43/43/hpp— legyen most ez a mi gépünk

kódok jelentése:

  • H homag
  • P táblavágó
  • P programtoló
  • 200-a típus, hogy meddig ér át a fűrész 300-asnál 80/95 mm
  • 43 hosszvágó fűrész vágási hossza 4300mm
  • 43 programtoló úthossza 4025mm

Optiparaméterek beállítása, Megvágás fül:

Optimalizálási típus: milyen algoritmus szerint szeretnénk optimalizálni, a legfejlettebb a Standard bővített.

A kereszt bővített pl. munkalap-szabás, vagy vasalat-lista esetén használható. Ott csak hossz-optimalizálás folyik.

A fűrészlap-vastagság értékét megadod itt, de ha a gép kinti beállítása más, azt fogja alapul venni.

A fűrészlap vastagság a legtöbb esetben 4,4

minimum hosszvágás ráhagyás-13mm

minimum keresztvágás ráhagyás-13mm

ez egy kb 13-4,4=7mm vtg. hulladékot eredményez, amely nem szorul be a fűrészlap melletti fűrészrésbe.

Itt a változó megvágásnál engedhetem, hogy kisebb szélelési hulladékot használjunk, amennyiben túlságosan nagy volna az alkatrész, amit el kell készíteni, és az alap szélelővágás mérete miatt esetleg már nem adná ki a tábla. Fontos!  Ezt a funkció csak nagyon indokolt esetben használjuk.

Ha ezt levisszük nullára akkor annál a táblánál amelyikbe benne van az a nagy alkatrész, annál nem használja a szélvágást…

A változó megvágás beállítást kivehetjük, amennyiben fejvágást nem csinálunk.

Fejvágásnak hívja a program az első vágást a munkadarabon, mellyel két meghatározott méretű lapra osszuk az eredeti nagy táblánkat. Ezekkel a lapokkal fog tovább dolgozni a gépkezelő, így könnyebb lesz a dolga… megvágás fejvágás után: a fejvágás után alkalmazhatok egy plusz szélelést. Ez az érték itt 13 mm segít a feszültségmentesítésben.

Optiparaméterek beállítása, szabályzó fül:

A szabályzó fülön állíthatjuk be az utóvágások optimalizálásának típusát.

A többszörös korlátozatlan a legbonyolultabb, de a legjobb kihozatallal rendelkezik.

Lefelé haladva könnyebb a gépkezelő dolga, de rosszabb a kihozatal.

A kihozatalt mindenesetre érdemes összehasonlítani az időráfordítással is. A bonyolultabb munka általában hosszabb ideig tart. A fejvágásnál beállíthatjuk, hogy szimmetrikus, vagy aszimmetrikus fejvágást is használhassunk.

Általában nulla fejvágást szoktak használni, a javaslat egy vagy kettő.

A duplikátumnál teszem lehetővé, hogy két lapot is egymásra lehessen rakni, amiknek ugyanaz a szabástérképe. Beállíthatóak bizonyos kritériumok, melyek ahhoz kellenek, hogy az egyes táblákat egymásra lehessen rakni, például:

  • hossz
  • szélesség
  • megnevezés
  • anyag
  • szálirány

Meghatározhatjuk, hogy a lapot hosszoldalról fogva, vagy a kereszt-irányú oldalról fogva húzza be a gép Vagy engedhetjük, hogy a hossz és kereszt irány között válasszon.

Ha szeretnénk lehetőségünk van rá, hogy beállítsuk, csak kereszt-irányú szabászati tevékenységet folytasson.

Vágástípusok:

 

  1. Egyszerű: egy kisebb alkatrészt rak be csak a fő alkatrész után
  2. Többszörös ugyanaz: több egyforma alkatrész elhelyezését is engedélyezem a főalkatrészt követően.
  3. Többszörös nem ugyanaz: Értelemszerűen több, nem egyforma méretű alkatrészt is berakhatok a fő alkatrész után.
  4. A többszörös korlátozatlan, hosszába és keresztbe is engedi a plusz alkatrészek elhelyezését.

Optiparaméterek beállítása, maradékok fül:

Igény esetén a maradékot visszakönyveltethetjük a rendszerbe. Azt, hogy mi számíít maradék anyagnak, és mi hulladéknak, azt mi magunk határozhatjuk meg. Definiálhatjuk a maradékanyagot a minimális hossz-és szélességi méreteivel, illetve minimális felületével. Egy 500x500mm-es tábla  0,25m2, ami még nem éri el a felületkritériumot. Jelen esetben, ha a lap egyik mérete 500mm, a másik méretének legalább 1000mm hosszúnak kell lennie, hogy a gép engedélyezze a maradékanyagként történő visszakönyvelését.

A maximális maradék hossz (egy oldal): mekkora lehet a maradék hossza

Ha bármekkora lehet, írjunk be 999-et.

Maradék értékelés: itt lehet neki adni egy költséget, hogy 20-80%-os értéken könyvelje vissza a rendszerbe. Az optimalizálás során a nagyobb értékűeket használja fel először. Ha 100%-ot írok be, akkor azon tárolja vissza.

Tervek – maradékok  helye a táblán belül pozíció a folyamatban

A maradékokat felhasználja, ne használja, attól függetlenül, hogy a maradékokat rendszerezzük, nem szükségszerű azok felhasználása.

Eredeti hosszot használja és szélességet. Ez a maradékkezelésre vonatkozik.

Maradékanyagok a tervben hátul 21-22-25-ös fűrésztípusokhoz használható. Ez akkor hasznos, ha vissza kell szállítani az automata lapraktárba, hogy hátra húzza vissza.

Cut Rite: Részlisták

Cut Rite: Részlisták

Cut Rite: Részlisták- létrehozása / testreszabása

A bal oldali menüsávban, kattintsunk a részlista ikonra, vagy a nyilvántartási felületen válasszuk a Részlista/Új meüpontot. Megközelítőleg az alábbi panel képe fog megjelenni előttünk:

A munkát a fejléc kitöltésével kezdjük.

Cím: A szabástérkép neve. Ezen a néven fogják látni a szabászati tevékenységet a gépkezelők. Amennyiben a Szabászgép is fel van csatlakoztatva, mint meghajtó a gépre, a szabásztérkép kiküldése automatikusan is végbemehet. Ilyenkor a szabászgép kezelőfelületén egy előugró információs mező jelzi, hogy új optimalizálás érkezett a gépre.

Opt: Optiparaméterek beállítása

Fűr.: Fűrésztulajdonságok beállítása

Szabályok a vágáslisához:

Ezek a beállítások tartalmazzák az optimalizálás legfontosabb tulajdonságait. Az üres rublikákra kattintva, legördülő listákból választhatjuk ki a korábban létrehozott sémáinkat, de beállíthatjuk, hogy a részlista ablak, már eleve az adott fűrészparaméter, és optiparméter-beállításokkal nyíljon meg.

Az Optiparaméterek meghaározzák többek között az optimalizálás típusát, a gépkezelő munkájának bonyolultsági fokát, a szélezővágások alkalmazását, vagy azok hiányát…

De ezektől az optiparaméterektől bizonyos fokig el is lehet térni, mint egy kivételként, ami cak az adott szabástérképre igaz. Ekkor használjuk a szabályokat a vágáslistához. Létrehozhatunk például egy olyan szabályt, ami a szélezővágások csökkentett szélességét írja elő. Ha ezt kiválasztjuk, az felülírja az optiparaméterek alatt előzetesen beállított értéket.

A Fűrésztulajdonságok lényegében a szabászgép, géptípustól függő alapvető beállításai mellett, néhány a szabástérkép bonyolultágát meghatározó beállítást, és többek között a fűrészelési tevékenység időbecslésének alapjául szolgáló információkat tartalmazza. (Mindezekről a későbbiekben bővebben is szót ejtünk.)

Részlista elemeinek testreszabása:

A részlista kinézetét illetően, a csatolt kép csupán tájékoztató jellegű. A felhasználói felület rugalmasan alakítható, ezért nem minden esetben így néz ki.

Ha a felső menüben legörgetjük a paraméter fület, majd azon belül kiválasztjuk az Infómező menüpontot, lehetőségünk lesz új, egyedi tulajdonságú oszlopokat bevezetnünk a részlistánkba.  

(Ugyanitt fogjuk beállítani au optiparamétereket és a fűrésztulajdonságokat is.)

Amit itt teszünk az rendszer szintű beállítás. Ami annyi tesz, hogy az itt hozzáadott oszlopok a későbbiekben minden esetben megjelennek.

Részlista elemeinek testreszabása:

Az első 10 sor az állandó, a többi szabadon testre szabható.

Tehát itt lehetőségünk van arra, hogy új mezőket hozzunk létre, melyeket hozzá adunk a részlista alapbeállított mezőihez.

Pl. ha fel szeretnénk vezetni az élzárásokat is, az él menüből dupla kattintással belistáztathatjuk, a különböző éleken lévő élzárók típusát. Esetünkben létre lett hozva egy termékkód és egy megjegyzés oszlop is.

A Megnevezés oszlop szabadon alakítható. A hossz, a beírható karakterek hosszát jelenti. Etikett címkénél jól jöhet, ha meg akarjuk akadályozni, hogy a szövegek egymásra folyjanak, vagy információvesztéstől tartanánk hosszú szöveg esetén…A Típus esetén előre meghatározott infómező típusokból választhatunk…

Az élzárók esetén a Típus:

  • Hossz él elöl
  • Hossz él hátul
  • Keresztél bal
  • Keresztél Jobb

A termékkód és a Megjegyzés esetén válasszuk a Felhasználódefiniált(0) infómezőtípust

Alkatrészek felvitele a részlistába:

Megnevezés: Alkatrész neve

Anyagkód: Az alkatrész alapanyaga. Ha fel van töltve a lapkönyvtárunk, legördülő listából is válaszhatjuk, ha nincs ilyen anyagunk be is gépelhetjük, ilyenkor azonban az optimizálás során majd külön táblát kell létrehoznunk hozzá. Ez ugyanis csak az alapanyag típusát jelöli. Nem hordozza még magában az alapanyagtábla méreteit, és egyéb tulajdonságait.

Hossz: Száliránnyal párhuzamos méret, amennyiben a lapnak van száliránya

Szél.: Szálirányra merőleges méret

Me.: Gyártandó alkatrész mennyisége

Fent/Alatt: Ezeknek az oszlopoknak szériagyártás során van jelentősége, amikor lehetőségünk van raktárra is termelni. Meghatározhatjuk, hogy a megfelelő optimalizálás érdekében mennyivel szabhat többet, vagy kevesebbet az adott alkatrészből a gép.

Erezettség: J:igen, -N: nincs,- X  keresztszálas a tábla

Hossz él/Kereszt él: Megadható, hogy az alkatrész különböző élein milyen élzárás van.

Termékkód: Segít különválogatni egy rendelésen belül a különböző termékekbe beépülő alkatrészeket. Esetünkben két külön termék alkatrészeit látunk a képernyőn. 20.004_05, és 20.004_06 kódú termékek alkatrészeit.

Cut Rite: Részlisták

Cut Rite-Bevezetés, profilok

Cut Rite I. Bevezetés

A Cut Rite, a HOMAG csoport szabászati optimizáló és anyagnyilvántartó rendszere. Számos funkcióval bír, de a vásárlás során lehetőségünk van különböző fejlettségi szintű csomagok választására, melyek költséghatékonyabbá teszik a szoftverhasználatot.

A program hardverkulccsal ellátott védelemmel rendelkezik.  Csak akkor indul el, ha ez az USB-Stick-re emlékeztető eszköz fizikailag is csatlakoztatva van a számítógéphez. Ez az eszköz tárolja a licence-adatokat, és meghatározza, hogy mely részeit használhatjuk a teljes szoftvercsomagnak.

 

Hardverkulcs: www.hardverkulcs.hu. 2021.06.01.

Új pendrive csatlakoztatásánál előfordulhat, hogy a program elveszti a kapcsolatot a hardverkulccsal. Ezt egy képernyőn megjelenő hibaüzenettel is a tudomásunkra hozza. Ilyenkor húzzuk ki a hardverkulcsot, majd dugjuk be újra.

A Cut Rite legfontosabb képességei:

  • Szabászati optimalizálás– a saját igényeink szerint beállított, különböző optimalizálási paraméterek alapján-
  • az optimalizálás eredményéből programok készít, mely vezérli a szabászgépet, és az etikett címkék adattartalmát.
  • Nyilvántartja az üzem alapanyagkészletét, és a maradékanyagokat rugalmasan képes visszakönyvelni a rendszerbe.
  • Képes csaknem percre pontosan ütemezni a gyártást, így nagy segítséget nyújthat az üzemszervezésben.
  • Számos adat kinyerésére vagyunk képesek a segítségével: vágási hossz, élzárási hossz, felhasznált élanyagok mennyisége, felhasznált lapmennyiség, hulladékszázalékok…Ezekből az adatokból a program maga is képes automatikus árajánlat nyomtatásra.

Az optimalizálási tevékenységek során részlistákat készítünk.

Részlista: Adott rendszer szerint csoportosított vágási és élzárási tevékenység. Ez állhat egy termék alkatrészeiből, vagy egy több féle terméket tartalmazó projekt összes alkatrészéből is. Lapszabászat esetén a legtöbb esetben, az egy vevő által leadott megrendelés kerül egy részlistába.

Mindezekből következik, hogy egy részlista több féle lapanyagot és élzáró anyagot is tartalmazhat.

Kezdőképernyő:

12.1.006.Kezdokepernyo

A telepítés során a program a C: meghajtó V11 mappájába települ.

A program indítását követően, a baloldalon két oszlopban, és a képernyő tetején két sorban jelennek meg a kezelőgombok. Ez persze testre szabható, és egy-egy parancsot több területről is elérhetünk.

Felső menü:

Oldalsó menü:

12.1.004.Oldalsó menü

Felső menü:

12.1.005.Nyilvántartási felület

Ezekről a felületekről később bővebben is szót ejtünk. És  elnevezésükre is jó pár alkalommal hivatkozni fogunk. Most azonban ugorjunk egyet és térjünk rá a részlisták létrehozására.

Cut Rite I. Felhasználói profilok beállítása

A program működtetésének testre szabása a felhasználói profil létrehozásával kezdődik. Ehhez a felső menüsor Adat menüjén belül válasszuk a Felhasználói profilok parancsot. Itt az Új nyomógombbal hozzunk létre egy új felhasználói profilt. Ez a profil fogja tárolni a saját beállításainkat. A profil neve megjelentethető az etikett címkéken is, így könnyedén nyomon követhető, hogy egy-egy szabástérképet ki vitt fel a rendszerbe. Mi most hozzunk létre egy olyan profilt, melynek a neve: ABB. Az OK gombra kattintva a profil létre jön.

Amennyiben új profilt hozunk létre, a program automatikusan a rendszerbeállítások menüjébe navigál minket, melyet egyéb esetekben a Felső menü Rendszer ikonjával érhetünk el.

12.01.07.FelhasznaloiProfil

Az általános fülön tudjuk többek között beállítani a program-, és a súgó nyelvezetét, a dátumformátumot, és a bal alsó felületen jelennek meg az engedélyezett modulok, melyeket megvásároltunk a teljes szoftvercsomagból. Ezek közül, ha csak az SO-Advanced Opt. aktív, már akkor is képes a program az optimalizálás mellett a lapanyagok készletezésének nyilvántartására, és árajánlatok készítésére.  Az SC- Raktárkez modulnak akkor van jelentősége, ha a szabászgép automata lapraktárral van összekapcsolva.

12.01.08.Rendszer

Út- és adatbeállítások fül:

Korábban már említettük, hogy a telepítés során a program a C:\ meghajtó V11 mappájába települ. Itt hozza létre a saját működéséhez szükséges mapparendszert és itt tárol minden információt.

Lényegesebb dolgok az Út- és adatbeállítás menüvel kapcsolatban: 

Részlista út: Alapesetben itt a V11 mappa szerepel. Érdemes azonban azon belül létrehoznunk egyy külön Részlista mappát, hogy a részlisták ne a rendszer file-ok közé kerüljenek mentésre. Itt sok-sok szabástérkép összegyűlik, akár nagyon rövid idő alatt is.  az átláthatóság kedvéért érdemes lesz beállítani az automata archiválást.

Az importadatok útja során megadhatjuk, alapból honnan keresse a csv import filet.

Backup könyvtár: megadhatunk ide egy olyan könyvtárat, ahová a biztonsági mentéseket végzi.

A back up beállításnál mindig amikor kilépsz a programból, akkor kérdez vissza , hogy megcsinálod e a back up-ot.

Kép adatok elérési útvonala: A lapkönyvtárba felvitt lapanyagokhoz képek is hozzárendelhetők. A művelet során ez a mappa fog megjelenni a képek betallózása céljából.

Automatán képes archiválni a projekteket. Az adott időnél régebbi megrendeléseket áthelyezi egy archív mappába. Ugyanezt megcsinálja a részlistával is. ami azért jó, mert, ha túl sok adat van a részlistában, az lassítja a gépet. A legtöbb cég kb. 60 napra állítja be. Ennyi idő elteltével már kicsi az esélye annak, hogy az adott szabászati tevékenységgel kapcsolatosan bármi kérdés merüljön fel.

12.01.09.Rendszer_Ut-Adat