Poliuretán lakkok (PUR lakkok)
A poliuretán termékek leggyakrabban kétkomponensű rendszerként kerülnek forgalomba. Nehezen gyulladnak, rendkívül jó mechanikai ellenálló képességgel, víz és vegyszerállósági tulajdonságokkal rendelkeznek.
Jó tulajdonságaik miatt erősen igénybevett fafelületek: parketták, lépcsők, konyhabútorok… kedvelt felületkezelő anyagai.
A kétkomponensű PUR-lakkok: hidroxil csoportot tartalmazó műgyantából állnak, melyek kikeményedése a hozzákevert poli-izocianid gyantával (katalizátor) lefolytatott kémiai reakció eredménye. A hőmérséklet emelése ebben az esetben nem gyorsítja számottevően a térhálósodási folyamatot.
A gyanták hidroxil-csoportjai azonban a katalizátor helyett vízzel is reakciót indítanak. Ez csökkenti a gyanta térhálósodóképességét, a reakció során keletkező légbuborékok pedig lekkozási hibákhoz vezethetnek. Ennek elkerülése érdekében:
- a lakkot mindig zárt rendszerben kell tárolni, ill. keringetni
- ügyelni kell a kezelt faanyag alacsony nedvességtartalmára
- a viszkozitás beállításához csak PUR hígítót használjunk
Kereskedelmi forgalomba alacsony-, közepes-, és magas szárazanyag tartalmú rendszerekként kerülnek.
Az alacsony (30-35%) szárazanyag-tartalmú lakkok nyílt pórusú felületek kialakítására, ill. izoláló lakként történő felhasználásra alkalmasak. A száradás idő felgyorsítása érdekében gyakran fizikai úton száradó rendszerekkel kombinálják őket. Gyorsan száradnak. Fazékidejük 2-3 óra. A felvitt lakkréteg kb. 20 perc alatt porszáraz, a csiszolhatósághoz a legtöbb esetben azonban még további 1-4 óra szükséges.
A közepes (kb. 50%) szárazanyag-tartalmú lakkok. Az alacsony szárazanyag tartalmú rendszerekhez hasonló tulajdonságokkal, és jobb töltőképességgel rendelkeznek.
A nagy (50-70%) szárazanyag-tartalmú rendszerek száradása is lassú, ezért az edzővel bekevert lakk kikeményedését további katalizátorok segítségével gyorsítják. A kötésgyorsító katalizátorokat azonban nem a lakkhoz keverik (, hiszen ez jelentősen lecsökkentené a fazékidőt), hanem aktív alapként, kötőanyaggal keverve külön rétegként viszik fel a felületre.
Egykomponensű PUR-lakkok
Szabad izocianát-csoportokat tartalmazó műgyanták, melyek a levegő nedvességtartalmának hatására reagálnak egymással. Épp ezért csak légmentesen lezárt bontatlan csomagolási egységben tárolhatók. A felbontott lakk tovább nem tartható el, azt egyszerre fel kell használni. A térhálósodás sebessége nagyban függ a levegő nedvességtartalmától.
Bár a PUR lakkok fazékideje kissé alacsony, és a felhordás technológiája érzékeny a nedvességre, illetve a levegő páratartalmára, rendkívül jó mechanikai tulajdonságaik, vegyszerállóságuk, a jó fényezhetőségük, és a könnyű kezelhetőségük miatt a kisebb faipari műhelyek is előszeretettel használják. Gyakori alkalmazási területe továbbá a parkettalakkozás.
Néhány ide vonatkozó márkanév és típus a teljesség igénye nélkül:
- DICCOPUR ANTISCRATCH (KARCMENTES LAKK)
- DICCOPUR CLEAR 40 ; 25 ; 100
- DICCOPUR ISOLATOR SEALER…
- Supralux GEMINI 2 komponensű parkettalakk
- ADLER Duopur
- Heidelberger NANO lakk 6205