Savra keményedő lakkok /SK lakk/

Savra keményedő lakkok /SK lakk/

Az NC lakkokhoz hasonlóan, szépen kiemeli a fa rajzolatát, azonban azoknál lényegesen jobb vízállósággal és kopásállósággal rendelkezik. Kiválóan alkalmazható fokozottan igénybevett felületekhez. Versenyképes a négyzetméterre számított áruk, tartósak, felhasználásuk gyors és egyszerű.

Hátrányuk azonban, hogy a kikeményedési folyamat során a gyanta típusától és a száradás körülményeitől függően, több-kevesebb egészségkárosító hatású formaldehid is felszabadul.

Módosított alkid- és amino-  (karbamid vagy melamin) gyantából álló kombinációs rendszerek, amit gyakran nitrocellulózzal kombinálnak. A szárazanyag tartalmuk viszonylag magas: 30-70 %.

A megkeményedés oldószerpárolgás és a savas kémhatású edző, és/vagy hő hatására beinduló kémiai reakció útján jön létre. Észterhígítóval hígítható. Az oldószer nem lesz alkotórésze a végső lakkrétegnek.  A kikeményedés előtt elpárolog.

Megkülönböztetünk egykomponensű, és kétkomponensű rendszereket.

Az egykomponensű lakkok beépített savedzővel kerülnek forgalomba. Tárolhatóságuk korlátozott, ugyanis a kikeményedési reakció fokozatosan a zárt dobozban is végbemegy, minek következtében a huzamosabb ideig tárolt lakkanyag viszkozitása folyamatosan nő. Sőt, a reakció a felvitt lakkréteg kikeményedését követően sem áll le, így a lakk öregedése során a filmréteg gyakran megrepedezik.

Kétkomponensű lakkok:

A kikeményedési reakció 3-10% savas katalizátor (pl.: szerves foszforsav) hozzáadásával indítható be. A polimerizáció, vagyis a kikeményítési folyamat akkor kezdődik, amikor a katalizátort a lakkhoz keverjük. Az edzővel bekevert lakk fazékideje meglehetősen magas, szobahőmérsékleten akár 24-78 órán keresztül is eltartható (, bár ez az alkalmazott lakk típusától függően akár több hét is lehet). A kikeményedési folyamat a hőmérséklet emelésével nagy mértékben felgyorsítható, a reakció azonban hűvösebb helyen történő tároláskor magától leáll. (A fényességbeli esetleges eltérések kiküszöbölése, éa a lakk előnyös tulajdonságainak megtartása érdekében, nagyüzemi gyártásnál az előző napi lakkmennyiséget 1/3-2/3 arányban frissen bekevert lakkanyaggal öntik össze.)

Fokozottan ügyelnünk kell rá, hogy a katalizátort megfelelő mennyiségben adagoljuk a lakkhoz. Soha ne becsüljük csak szemre a felhasznált mennyiséget, mert a savas edző túlzott adagolása következtében a bevonat túlságosan rideg lesz, és a felület kirepedezhet. A különböző felhordási módokhoz szükséges viszkozitás beállítása oldószer adagolásával történik.

A kikeményedést a levegő magas páratartalma hátrányosan befolyásolja, ugyanis a reakció során a formaldehid mellett víz is felszabadul.

Az alkalmazott eszközöket illetően feltétlenül, saválló berendezéseket, felhordó eszközöket és tárolóedényeket használjunk. Semmi esetre se tartsuk a lakkot alumínium edényben.

Pácolás során mindig ügyeljünk rá, hogy az alkalmazott páclé pigmentjei savállóak legyenek.

Felületkezelés előtt távolítsunk el a bútorokról minden fém alkatrészt. A fémek lakkal történő érintkezése a savas kémhatás miatt elszíneződést okozhat.

A Milesi LFA-3 egy Savkatalizátoros, két komponensű lakk. Jellemzően laminált felületekre, beltérre ajánlják.

(A laminált lapok felülete is ehhez hasonló, karbamid-formaldehid alapú gyantából épül fel.)

A jó tapadás érdekében a felületeket előzetesen zsírtalanítjuk, illetve lehetőség szerint finom polírpapírral átcsiszoljuk. A felhordást követően 5 perc alatt porszáraz, az átvonhatósága azonban 1 óra.