Ollós csapolás készítése
1.: Derékszög-jel rajzolása a munkadarabra. A derékszög-jelet jó esetben az anyag egyengetését követően azonnal felrajzoljuk az egyengetett lap, illetve él találkozásához, ha ez mégsem történt meg, akkor a derékszöggel vizsgálódva keresünk egy derékszöges élet, és oda rajzoljuk fel a derékszög jelet. (A derékszög jel, két egyenes, görbe, vagy hullámos vonalból áll, melyet a munkadarab derékszöges lapjaira rajzolunk, azok találkozási élétől kiindulva.)
A derékszög-jelnek kiemelt szerepe van a fakötés elkészítésének pontosságában. Használata a fakötések elkészítése során segít mérsékelni:
- A derékszög pontatlanságából adódó esetleges hibákat, és
- a munkadarab nem tökéletesen téglalap keresztmetszetű kialakítása következtében létrejövő illesztési hibák létrejöttét.
Bármilyen méretet is szeretnénk körbevetíteni a munkadarabon, azt a derékszögjel felőli oldalakon kell elkezdenünk.
2.: Fő vágás/fejvágás: szabjuk le mindkét munkadarabunk egy-egy élét derékszögesre.
Ehhez a rendelkezésünkre álló kézi fűrésszel legalább 5mm-t le kell vágni a munkadarabok végeiről. A derékszöget az anyag derékszögjellel rendelkező élének, illetve lapjának fektetve a vágandó vonalat körbevetítjük a munkadarabon.
A vágást a mellékelt elrendezés alapján, végezzük! A munkadarabot a gyalupad kocsijával rögzítjük, így vágás közben folyamatosan látjuk a megrajzolt vonalat. A keletkező fűrészport alkalmanként fújjuk le a munkadarabról, hogy a jelölés látható maradjon!
A fűrészelés munkafolyamatát hosszú, lassú, de határozott mozdulatokkal végezzük, így könnyebben irányíthatjuk a fűrészlapot! Ügyeljünk a helyes testtartásra, és a stabil kéztartásra.
3.: Miután a munkadarabok egy-egy végét derékszögesre vágtuk, végezzük el a pontos hosszra történő leszabás műveletét! Vágjuk le:
- a csapos munkadarab hosszát pontos méretre,
- a csaphelyes munkadarab hosszát pontos méretre!
A megfelelő hosszt, a munkadarabon egyetlen apró vonással jelöljük, majd a vágási vonalat a korábbiakhoz hasonlóan a derékszögjeltől kiindulva a munkadarab felületén teljesen körbevetítjük.
4.: Végezzük el a munkadarabok összerajzolását!
Az összerajzolás során a munkadarabokat a mellékelt ábra szerint egymásra helyezzük, és az egyik unkadarab végén bejelöljük a másik munkadarab szélességét, majd a két munkadarabot felcserélve a másik munkadarabon megjelöljük az egyik szélességét. A jelölést egy-egy vékony, rövid jelölővonallal végezzük el, melyeket a derékszögjeles oldalakról kiindulva a munkadarabok teljes felületén körbevetítünk. Az anyagok összeforgatása során a derékszög-jeleknek mindig a belső sarok felé kell nézniük!
5.: Végezzük el a csaphely kirajzolását!
Az általunk készített ollós csapozás akkor lesz a legszilárdabb, és legerősebb, ha annak csapvastagságát az anyagvastagság 1/3 részében határozzuk meg. Ennek megfelelően, mérjük le az anyag vastagságát, és a munkadarab végét, ahol a csaphely kerül kialakításra, osszuk fel három egyenlő részre! PÉLDÁUL:
- 21mm-es anyagvastagság esetén 7-7-7mm a csaphely kiosztása
- 18mm-es anyagvastagság esetén 6-6-6mm,
- 20mm-es anyagvastagság esetén az egyszerűbb, és kivitelezhető mérés érdekében javallott a 7-6-7mm kiosztás alkalmazása!
A vonalakat a munkadarab mindkét élén és a bütü-felületen is húzzuk meg!
A munkadarabot az ábrának megfelelő elrendezésben kissé ferdén a gyalupad kocsijába fogjuk, és igazodva az anyag bütüjén és szemközti oldalán lévő jelölésekhez, a vágást ferdén elvégezzük. A biztos kézzel rendelkező asztalosok ezt a munkafolyamatot állítva befogott munkadarabbal, csapozó-fűrész használatával egy munkamenetben végzik el. Mi azonban a fűrész könnyebb irányíthatósága érdekében ezúttal két oldalról végezzük a vágást.
Az egy-oldali vágás elvégzését követően a munkadarabot megfordítjuk, és a másik oldalról, az ott lévő jelölést követve fejezzük be a vágást.
A vágás ezen szakaszban a túloldalon lévő vágásrés már könnyedén vezeti a fűrészt, így azt lazább csuklóval foghatjuk…
A CSAPHELYES DARAB FŰRÉSZELÉSE SORÁN MINDIG A VONALON BELÜL, CSAPOS DARAB FŰRÉSZELÉSE SORÁN MINDIG A VONALON KÍVÜL VÁGJUNK!!!
Illetve, lehetőség szerint a berajzolt vonalat a megfelelő oldalról mindig próbáljuk ketté vágni.
7.: Csaphely kivésése! KÉT OLDALRÓL!
8.: Csapos darab berajzolása, és kivágása.
Alapesetben, megfelelően pontos munka esetén a csaphely, és a csap kirajzolása nem különbözik egymástól. Kevés gyakorlattal rendelkező emberek esetén a csaprés gyakorta nagyobb, vagy esetleg kisebb lesz az előrajzolt méretnél, ezért a csaphely kialakítását követően feltétlenül mérjünk rá a csaprés vastagságára, illetve elhelyezkedésére ( pontosan középen van-e…). Amennyiben szükséges, állítsuk hozzá a csap méreteit…
Csapos darab vágása esetén tehát a berajzolt vonalnak mindig a külső oldalán vágjunk!!!
9.: Csapos darab vállazása: